Експрес-лист №9 Асоціації ОТГ: вимоги щодо роботи агропродовольчих ринків

Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація об’єднаних територіальних громад підготувала підбірку актуальної на сьогодні інформації, що буде корисною для об’єднаних територіальних громад, оскільки стосується питань запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, законотворчого процесу щодо місцевих виборів та іншу корисну інформацію.

1. Уряд затвердив вимоги щодо роботи агропродовольчих ринків.

Кабінет Міністрів вніс зміни до постанови №211 від 11 березня 2020 року, якими впорядкував діяльність агропродовольчих ринків на період карантину.

За даними Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, вже 30 квітня 2020 року відновити роботу зможуть 872 продовольчі ринки.

1.1. Карантинні вимоги для торгівлі харчовими продуктами на ринках.

Набула чинності постанова Головного державного санітарного лікаря від 27 квітня 2020 року №14 “Щодо протидії поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 в місцях торгівлі харчовими продуктами на агропродовольчих ринках”.

Постанова №14 встановлює наступні вимоги торгівлі харчовими продуктами на агропродовольчих ринках:

  • реєстрація агропродовольчого ринку як оператора ринку харчових продуктів;
  • допуск працівників ринку, продавців і відвідувачів на територію агропродовольчого ринку виключно за наявності вдягнутої медичної маски (у тому числі виготовленої самостійно) або респіратора та проходження безконтактного температурного скринінгу;
  • наявність на кожному вході (в’їзді) на територію ринку диспенсерів з антисептиком;
  • кількість відвідувачів, які одночасно перебувають на території ринку, не повинна перевищувати кількості з розрахунку один покупець на 10 метрів квадратнихторгівельної площі ринку;
  • відстань між робочими місцями продавців складає не менше трьох метрів, місця торгівлі обладнані захисними екранами між продавцями і покупцями із плівки або пластику;
  • проведення дезінфекції контактних поверхонь кожні три години, прибирання та дезінфекція всіх приміщень, включаючи стаціонарні торгівельні місця – в кінці кожного робочого дня;
  • відсутність неконтрольованої (стихійної) торгівлі на прилеглій до агропродовольчого ринку території;
  • забезпечення постійного інформування відвідувачів агропродовольчого ринку щодо встановлених обмежень, яких необхідно дотримуватись, та щодо профілактики коронавірусної хвороби COVID-19;
  • агропродовольчим ринком забезпечується контроль за дотриманням вимог щодо профілактичних заходів протидії поширення коронавірусної хвороби COVID-19 та оперативне усунення порушень.

2. Карантин не є автоматично форс-мажором (рішення суду)

Форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер. При їх виникненні, сторона яка посилається на дію форс-мажорних обставин повинна це довести.

Сторона яка посилається на конкретні обставини повинна довести те, що вони є форс-мажорними і що ці обставини є форс-мажором саме для конкретного випадку. Виходячи з ознак форс-мажорних обставин довести їх надзвичайність та невідворотність. При укладенні договору сторони можуть реально оцінювати потенційні загрози прийняття того чи іншого нормативного акту, що зробить неможливим виконання зобов’язань за договором. Те що форс-мажорні обставини необхідно довести, не виключає того, що наявність форс-мажорних обставин може бути засвідчено відповідним компетентним органом.

Наявність форс-мажорних обставин засвідчується Торгово-промисловою палатою України та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами, у відповідності до статей 14, 141 Закону “Про торгово-промислові палати України” , шляхом видачі сертифіката.

Відповідні положення містяться у рішенні Господарського суду Харківської області від 21 квітня 2020 року у справі № 922/823/20.

3. Зменшення грошової застави на місцевих виборах.

Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування підтримав законодавчу ініціативу щодо зменшення грошової застави на місцевих виборах

Комітет на своєму засіданні розглянув проект Закону України про внесення змін до статті 225 Виборчого кодексу України (щодо розміру грошової застави) (реєстр. №2769), внесений народними депутатами України.

Проектом закону пропонується внести зміни до абзацу першого частини другої статті 225 Виборчого кодексу України, визначивши розмір грошової застави у сумі чотири мінімальні заробітні плати, встановленої на день початку виборчого процесу, на кожні 90 тисяч виборців відповідного єдиного обласного, міського виборчого округу для кожного виду виборів окремо. Тобто йдеться про зменшення розміру грошової застави у дев’ять разів, відносно чинної норми.

При розгляді законопроекту народні депутати – члени Комітету взяли до уваги положення Кодексу належної практики у виборчих справах, Рішення Конституційного суду від 30 січня 2002 року № 2-рп/2002, а також врахували численні звернення, які надходили на адресу Комітету від органів місцевого самоврядування різних рівнів, політичних партій і місцевих осередків політичних партій щодо необхідності зменшення грошової застави, яка застосовується під час проведення місцевих виборів.

У засіданні Комітету також взяли участь автори законопроекту, представники Центральної виборчої комісії, проектів міжнародної технічної допомоги.

За результатами загального обговорення Комітетом прийнято рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти даний законопроект за основу та в цілому.