Засідання Платформи “Сільський розвиток” Асоціації ОТГ

16 квітня 2020 року відбулось онлайн засідання секторальної платформи «Сільський розвиток», на якій взяли участь голови ОТГ з 10 областей України, експерти шведсько-українського проекту SKL International «Підтримка децентралізації в Україні», науковці Інституту економіки і прогнозування НАН Україні. 

Олександра Іванівна Шереметьєва, голова платформи, голова Омельницької ОТГ, зазначила головні питання порядку денного, а саме:

  • Стабілізація цін продовольчих товарів в мережах сільських магазинів.
  • Нормативно-правове і методичне забезпечення діяльності ОМС у процесі утилізації використаних засобів санітарного  захисту.
  • Спрощення процедур сертифікації засобів санітарного захисту, вироблених у непромислових умовах під час карантину.

По темі стабілізації цін і забезпечення продовольчих товарів в сільській місцевості, Тетяна Нужда, модератор Платформи «Сільський розвиток» повідомила, що Асоціація ОТГ звернулась до Антимонопольного комітету України та отримала від АМКУ роз’яснення щодо нормативних документів про забезпечення стабілізації цін продовольчих товарів для населення. По цій  же темі   Войцех Мархлевські, експерт SKL International  надав презентацію практичних прикладів онлайн продажу продовольчих товарів в сільської місцевості в умовах закриття місцевих ринків в Польщі. Про можливі варіанти моделей (в тому числі шляхом створення спеціалізованих комунальних підприємств) доповіла Олена Бородіна, д.е.н., професор Інституту економіки та прогнозування НАН України.

Питання утилізації використаних засобів санітарного захисту були обговорені під час виступів   Веніаміна Сітова, голови Мереф’янської ОТГ та Ігоря Гнатуши, голови Комиш-Зорянської ОТГ. Олександр Кабан, модератор Платформи «Безпека в громаді» роз’яснив про затверджений порядок утилізації ЗІЗ та спрощення процедур сертифікації засобів санітарного захисту. Разом з цим, учасники заходу відмітили, що згадані нормативно-правові документи потребують удосконалення, оскільки вони не враховують сучасну складну ситуацію з розповсюдженням COVID19 і можливості проти епідеміологічного реагування сільських громад.По питанню спрощення процедур сертифікації засобів санітарного захисту, вироблених у непромислових умовах під час карантину, учасники були ознайомлені з переліком орієнтовних постачальників, які займаються реалізацією ЗІЗ та отримали позитивні відгуки від громад, які вже скористалися даними послугами. 

Крім цього, також було обговорено питання оперативного інформування голів ОТГ у випадках виявлення інфікованих мешканців громади. Інна Завірюха, голова Соколівської ОТГ (Кіровоградська обл.) проінформувала, що в своїй громади, де вже є летальні випадки від COVIT-19, вона зіткнулась з проблемою своєчасного і офіційного повідомлення її про випадки інфікування. Враховуючи набуття чинності змін ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»

  Щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» в частині дозволу обробки персональних даних без згоди особи, було вирішено надіслати головам регіональних Штабів та ОДА листа про необхідність оперативного інформування голів ОТГ у випадках виявлення інфікованих мешканців громади.

Було прийнято рішення про проведення на початок травня 2020 р. семінару на тему «Соціально-економічний стан сільських громад. Від проблем до сценаріїв виживання» Також було прийнято рішення обговорити спільні засідання Платформи «Освіта» по питанню відновлення харчування дітей з малозабезпечених родин, та на Платформі «Місцеві бюджети та фінанси» ситуацію що склалась з  місцевими бюджетами ОТГ.