Організація освітнього процесу в умовах довготривалого карантину: досвід Мереф’янської ОТГ

Проблема, на вирішення якої спрямована практика

В окремих закладах Мерефянської ОТГ був досвід використання інструментів дистанційного навчання як допомога у викладанні предметів варіативної складової. Проте, впровадження карантину викликав необхідність поширення цієї практики для викладання як інваріантної так і варіативної частин навчального плану в усіх закладах освіти громади. Наявність досвіду використання різних інструментів дистанційного навчання, як допоміжних, дозволила легко перейти на дистанційне навчання в умовах карантину.

Ключові кроки для вирішення проблеми

 1. Начальником відділу освіти, культури та спорту видано наказ про призупинення навчального процесу (додаток 1). Варто зауважити, що у зв’язку із продовженням карантину 26.03.2020 був виданий наказ № 39 «Про продовження карантинних заходів».
 2. Наказ директора школи про забезпечення виконання освітніх програм шляхом використання технологій дистанційного навчання, а згодом накази про продовження карантинних заходів  (додаток 2, 3). Варто зауважити, що вчителі писали заяву директору в якій додатково повідомляли, щодо наявних технічних можливостей  організувати навчання здобувачів освіти з використанням дистанційних форм, зокрема GoogleClassRoom, аналізувати та оцінювати успішність засвоєння здобувачами освіти поданого матеріалу (додаток 4)
 3. Створення ініціативної групи вчителів для розробки алгоритму роботи в умовах дистанційного навчання. Ця ініціативна група допомагала реалізувати ряд технічних завдань, зокрема надання допомоги вчителям, учням щодо використання інструментів дистанційного навчання.
 4. Вивчення та аналіз інтернет платформ та інтернет додатків. Як наслідок прийнято рішення використовувати Google classroom. Варто зазначити, що досвід роботи в умовах карантину підтверджує переваги Google classroom. Цей інтернет сервіс дозволяє максимально просто, швидко налагодити взаємодію між вчителями, учнями та батьками, передбачає можливість моніторингу якості надання освітніх послуг з боку адміністрації закладу освіти, а також можливість отримання вчителями методичної підтримки.
 5. Розробка основної платформи для дистанційної роботи школи на веб сервісі Google classroom. Це передбачає:
 6. створення курсів (навчальних кабінетів) для всіх шкільних предметів та кожного класу школи, для кожного вчителя в розрізі всіх предметів. У додатку 5 слайд 3 візуально показано те як віртуально виглядає вчительська. Для директора та його заступника також присвоюються відповідні ролі і вони можуть контролювати весь процес.
 7. Проведення онлайн навчання для вчителів як працювати із Google classroom. Є детальні, якісні роз’яснення на ютюбі, які можна рекомендувати вчителям для вивчення. В додатку 5 слайд 6 представлено те, як віртуально виглядає сторінка вчителя. Однією із переваг є те, що вчителі мають можливість прикріплювати до завдання файли в різних форматах (презентації, документи, посилання на відеоуроки, аудіофайли, розробку тестів, тощо), які учні можуть переглядати, редагувати, або отримувати індивідуальну копію. Варто зазначити, що є можливість використовувати (робити посилання) інформацію, що знаходиться у відкритому доступі, щоб учень міг одразу знайомитися з матеріалом і не витрачати час на додатковий пошук інформації. У вчителів є можливість коригувати завдання, вносити правки. Кожна відповідь учня може бути оцінена вчителем і повернута з коментарями для учня, що дозволяє учневі опрацювати помилки та відправити виконану роботу на перевірку ще раз. Оцінки які отримує учень під час навчання  в Google classroom зберігаються в кожному курсі, а також в особистих кабінетах учнів (слаайд 8 додатку 5). По завершенню карантину вчителі перенесуть оцінки отримані учнями під час дистанційного навчання у паперові журнали.
 8. Ознайомлення із правилами навчання в Google classroom. Зокрема, учням необхідно:
 9. Зареєструватися на веб сервісі
 10. Приєднатися до навчальних предметів
 11. Вивчати навчальний матеріал та виконувати завдання
 12. Вчасно надсилати виконану роботу вчителю
 13. Ознайомитися із коментарями вчителя та оцінкою, за необхідності провести роботу над помилками   

Однією із переваг Google classroom є Google календар (слайди 10-12), в кожного класу є свій календар, але всі їх можна створити на одному екаунті. Використання Google календаря дає можливість батькам та дітям повністю бачити розклад уроків, заплановані бітьківські збори. Це хороший інструмент для стратегічного планування, також календар дозволяє відобразити завдання, що потрібно виконати учням. Ще однією із переваг Google календаря – це можливість додавати різних користувачів і представників органу управління освітою, і методистів, щоб забезпечити методитчну підтримку всіх процесів.

Є багато різних форм і методів роботи, серед них окрім Google classroom, для закладів освіти Мерефянської ОТГ найбільш зручними є: zoom, Viber, Discord, На урок, Всеосвіта.

Якісні та кількісні результати

 • 100% учнів охоплені дистанційним навчанням. З них 99 % проводять навчання за допомогою гаджетів, 1% учнів отримують новий матеріал та завдання від вчителів через батьків (в сім’ях відсутні планшети, комп’ютери)
 • Адміністрацією шкіл організовано та сплановано роботу 100 % педагогів. Забезпечено поточний контроль якості надання освітніх послу
 • Забезпечено зворотній зв’язок між вчителями та учнями, між вчителями та батьками.

Головні ризики впровадження практики

 • Часткова забезпеченість учнів  гаджетами
 • Відсутність пошти gmail, що робить неможливим використання Google classroom
 • Висока вартість якісного швидкісного інтернет звязку

Додатки: 

Додаток 1Наказ відділу освіти, культури та спорту «Про припинення навчального процесу»

Додаток 2 Наказ директора школи Про роботу педагогічних працівників та працівниць закладу загальної середньої освіти під час карантину

Додаток 3 Наказ директора школи про продовження карантинних заходів

Додаток 4 Заява працівника школи

Додаток 5 Презентація досвіду впровадження дистанційного навчання в Мереф’янській ОТГ

Інформація про орган місцевого самоврядування

Повна назва органу місцевого самоврядування ОТГ

Мерефянська ОТГ Харківська область

Телефон, адреса електронної пошти і сайт ОМС

0577487334

merefa-gor@merefaotg.gov.ua

https://merefaotg.gov.ua/

ПІБ Голови ОМС

Сітов Веніамін Іванович

ПІБ особи, яка відповідальна за впровадження практики

Дейнеко Руслан Сергійович, начальник відділу освіти, культури та спорту