Практика Дівичківської ОТГ: продукти харчування закладів освіти та підтримка сімей, які потрапили в складні життєві обставини

Опис практики

Проблема, на вирішення якої спрямована практика

У зв’язку із призупиненням освітнього процесу, спричиненим COVID 19 у коморах закладів освіти громади залишилися продукти харчування, термін придатності яких припадає на весняно – літній період. Як наслідок в громаді постало питання що робити із залишками продуктів. Зазначене стало передумовою впровадження практики.

Ключові кроки для вирішення проблеми

 1. Із початком введення карантину начальник відділу начальник відділу освіти, охорони здоров’я, сім’ї, молоді і спорту, культури, туризму та соціального захисту населення Дівичківської ОТГ звернулася до керівників закладів освіти провести моніторинг залишків продуктів і обговорити з постачальниками можливість повернення продуктів, що надійшли на передодні оголошення карантину. Постачальники не погодилися на повернення продукції, мотивуючи це тим, що карантин невдовзі завершиться.
 2. Після чергового продовження карантину органом управління освітою подано запит до закладів освіти щодо наявних залишків продуктів та термінів їх придатності. 
 3. Проведено попередній моніторинг варіантів поводження з залишками продуктів харчування. Моніторинг та обговорення переваг і недоліків різних варіантів рішень на підготовчому етапі проведений начальником органу управління освітою спільно з начальником відділу фінансів, бухгалтерського обліку та звітності. Зокрема розглядалася можливість передачі продуктів харчування для військової частини, літнім людям через територіальні центри, в лікарню. Реалізація таких варіантів, з точки зору фінансів дещо ускладнена і потребувала б додаткових витрат часу на узгодження всіх процедур. Водночас, в закладах освіти громади навчалися діти з сімей, які потребували підтримки.    
 4. Начальник органу управління освітою громади звернулася до голови громади про те, що необхідно прийняття рішення що робити з продуктами харчування. Зокрема було запропоновано сформувати продуктові набори для сімей, які потрапили в складні життєві обставини (додаток 1). 
 5. Для розгляду даного питання проведено засідання Комісії з прав дитини. Комісія діє в громаді на постійній основі. До її складу входять: голова громади; начальник відділу освіти, охорони здоров’я, сім’ї, молоді і спорту, культури, туризму та соціального захисту населення; спеціаліст з соціальної роботи, директори закладів освіти, головний бухгалтер, представник громадськості, керівники фапів, психолог. 

Колегіальне обговорення такого рішення дало можливість почути та врахувати різні думки, щодо того як і кому допомогти. За результатами обговорення прийнято рішення сформувати продуктові набори для сімей, які потрапили в складні життєві обставини та затверджено перелік таких сімей (додаток 2) Варто зазначити, що до цієї групи була включена родина, яка знаходилася на самоізоляції, оскільки в ній батько захворів COVID 19. Протокол засідання Комісії з прав дитини затверджено рішенням виконавчого комітету (додаток 3). 

Варто зазначити, що кількість продуктів, які отримувала сім’я, із затвердженого списку, залежала від кількості дітей, які є в цій сім’ї.

 1. Роздано продуктові набори. З цією метою погоджено такий порядок дій: 
 2. Доручити комірникам закладів освіти сформувати акти по яких відбулося списання продуктів термін придатності по яким закінчується у весняно-літній період.
 3. Зібрати продукти в найбільшому закладі освіти громади (де були найбільші залишки).
 4. Сформувати продуктові набори. До цього процесу були залучені комірники всіх закладів освіти
 5. Підготувати відомість передачі продуктових наборів. Структура відомості наступна: № п/п, прізвище ім’я по батькові батьків, місце проживання, кількість дітей, підпис.   
 6. Роздати продуктові набори. Варто зазначити, що збір продуктів, формування продуктових наборів та їх роздача були проведені в один день

Якісні та кількісні результати

 • Роздано продуктові набори для 24 сімей які налічують 58 дітей .
 • Забезпечено раціональне використання залишків продуктів харчування, що утворилися в закладах освіти внаслідок оголошення карантину. 

Головні ризики впровадження практики

 • Підготовка та роздача продуктових наборів кожним закладом освіти окремо, що могло б призвести до не рівноцінного розподілу продуктів, і, як наслідок, обурення та звинувачень з боку мешканців громади у суб’єктивному непрозорому розподілі продуктів серед цільової групи.  
 • Розтягування процесу формування продуктових наборів та їх роздачі, що може привести до псування продуктів харчування

Додатки: 

Додаток 1 Лист до голови громади з пропозицією розгляду питання про формування продуктових наборів для сімей, які потрапили в складні життєві обставини

Додаток 2 протокол засідання комісії з прав дитини та додатки до нього.

Додаток 3Про затвердження протоколу №2 від 28.04.2020 року комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Дівичківської сільської ради

Інформація про орган місцевого самоврядування

Повна назва органу місцевого самоврядування ОТГ

Дівичківська ОТГ Київська область

Телефон, адреса електронної пошти і сайт ОМС

80456723142, 80456723130 

divigkirada@ukr.net 

http://divychkivska.gromada.org.ua/

ПІБ Голови ОМС

Девко Тимофій Петрович

ПІБ особи, яка відповідальна за впровадження практики

Шаблієнко Наталія Анатоліївна, начальник відділу освіти, охорони здоров’я, сім’ї, молоді і спорту, культури, туризму та соціального захисту населення 

Дузь Олена Олександрівна, начальник відділу фінансів, бухгалтерського обліку та звітності, головний бухгалтер