COVID-19 Методичні рекомендації для місцевих лідерів

Пандемія COVID-19 створює значні перешкоди для повсякденного життя міст та громад по всьому світу. Цей посібник пропонує базову стратегічну основу для прийняття управлінських рішень на державному та місцевому рівні щодо заходів із мінімізації негативних наслідки епідемії. Посібник та опитувальник були розроблені командою досвідчених експертів та фахівців охорони здоров’я із консультаціями з державними та місцевими службовцями щодо ключових питань їх діяльності в умовах пандемії. Наша увага зосереджена на наданні інформації як для уповільнення, так і для припинення поширення вірусу, а також на забезпечення потреб громад в умовах кризи.

Цей посібник базується на вказівках органів влади США та провідних світових інституцій, результатах досліджень охорони здоров’я та досвіді країн, які ведуть боротьбу з COVID-19 з січня 2020 року. Він призначений доповнити, але жодним чином не замінити, поради та настанови від світових, федеральних та місцевих органів охорони здоров’я та інших органів влади.

ПРИМІТКА. Це сигнальна версія посібника. За потреби надішліть нам відгук щодо потреби врахувати особливості прояву пандемії COVID-19 в Україні.

A Frontline Guide for Local Decision-Makers доступний за посиланням  https://covid-local.org/

Всеукраїнська Асоціація ОТГ висловлює  подяку авторам посібника за дозвіл на переклад українською мовою та використання органами місцевого самоврядування Україні.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

COVID-19, викликаний сильним гострим респіраторним синдромом коронавірусу 2 (SARS-CoV-2), може поширюватись вибухово, якщо його швидко не приборкати. Різні міста та громади зіткнуться з різними формами ризику і вимагатимуть спеціальних стратегій з пом'якшення наслідків, залежно від траєкторії спалаху на місцях. Цей посібник покликаний надати політичному керівництву та публічним службовцям будь-якого (державного, регіонального чи місцевого) рівня інструмент підтримки, щоб допомогти у прийнятті стратегічних, обгрунтованих рішень щодо того, як боротися з COVID-19. Посібник НЕ Є прямим набором інструкцій. Скоріше, він пропонує загальний контекст та практичні поради щодо того, як адаптувати принципи стратегії боротьби зі спалахами хвороб, управління катастрофами та застосовувати знання про динаміку COVID-19 на місцях.

Боротьба з новою пандемією - це унікальна проблема публічної політики: людські та економічні витрати через декілька денну або декілька тижневу бездіяльність зростають в експоненціальному масштабі. На початку спалаху, коли кількість випадків низька, втрата тижня потенційних дій може не суттєво змінити результати. Але коли спалах починає поширюватися і пришвидшуватися, затримка на 1-2 тижні може призвести до різниці в десятки тисяч випадків інфікування. Дослідження пандемії грипу 1918-19 років у Сполучених Штатах показали, що раннє та стале застосування таких заходів, як соціальне дистанціювання, зменшило спалахи на рівні громад. Вигідно застосовувати сильні заходи одразу, а не чекати, навіть якщо ці заходи видаються передчасними. Досвід Сінгапуру, Гонконгу та Тайваню під час нинішньої пандемії також підтверджують, що ранні та скоординовані дії можуть обмежити або запобігти вибуховому поширенню хвороби. Однак, державні та місцеві лідери також повинні зважувати користь для охорони здоров'я від обмежувальних заходів та той вплив, який ці заходи можуть мати на економіку, вразливі групи населення та інші фактори на місцях.

Зважаючи на те, що наразі не має перевірених вакцин або методів лікування, найважливішим способом обмеження смертності на найближчу перспективу є уникнення надмірного навантаження на систему охорони здоров'я з великим обсягом критичних випадків COVID-19.

Випадки COVID-19, які потребують медичного втручання, на додаток до поточного навантаження на охорону здоров'я, згідно досвіду Китаю та Італії означають, що безперебійне поширення вірусу може потенційно швидко та різко заблокувати систему охорони здоров’я. Незважаючи на те, що розуміння вірусу COVID-19 залишається недосконалим, базові дані з Китаю показали, що рівень смертності від нього коливався у діапазоні від 7 до 58 разів вище за сезонний грип, залежно від строку реагування та обтяженості лікарняної систему. У епіцентрі, м. Ухань, де уповільнені дії означали, що лікарні були переповнені, Всесвітня організація охорони здоров'я підрахувала, що середня смертність становила 5,8%, а в інших районах Китаю, які мали більше запобіжних заходів та різких дій для придушення передачі вірусу, смертність була лише 0,7% (середня смертність від сезонного грипу становить приблизно 0,1%). Дані з Китаю та інших країн також показують, що захворювання є найбільш небезпечним для людей похилого віку та для людей з наявними медичними ускладненнями; ці групи високого ризику померли набагато вище, ніж середні показники.

Малюнок 1.
Епідеміологічна крива лабораторно підтверджених випадків Covid-19 по даті початку захворювання в Китаї (станом на 20 лютого 2020 року).

Усі елементи початкової стратегії реагування повинні працювати на загальну мету - обмеження смертельних випадків шляхом мінімізації тиску на систему охорони здоров'я.
Швидкі та агресивні дії можуть створити позитивний цикл, коли заходи щодо уповільнення розповсюдження зменшать обсяг критичних випадків, що, в свою чергу, зменшить тиск на відділення інтенсивної терапії та затримає пікове навантаження, що дасть змогу тримати під контролем смертність. Повільний рівень зараження означає меншу напругу системи охорони здоров’я. Затримка дій, навпаки, дозволить захворюванню широко поширитися, породжуючи раптовий сплеск критичних випадків погіршуючи якість медичного догляду та погіршуючи показники смертності. Різниця між цими сценаріями може становити декілька днів або тижнів; у США загалом кількість щоденних випадків зросла в десятки разів між 12 та 19 березня 2020 року.

Малюнок 2. Концептуальний огляд впливу застосовуваних заходів контролю на зниження швидкості поширення COVID-19 та те, як вони, гіпотетично, можуть зменшити навантаження на систему охорони здоров’я.

Стратегічні питання подолання COVID-19 у вашій громаді

Стратегічна позиція громади, компроміси та пріоритети громади змінюватимуться та змінюватимуться залежно від стадії спалаху. Стратегія та пріоритети зміняться залежно від того, де знаходиться місто або громада в ході спалаху та кількості випадків. Громада, швидше за все, зіткнеться з декількома послідовними фазами в міру прогресування спалаху. Не всі громади переживають кожен із цих кроків окремо, але можуть переживати їх у швидкій послідовності або «пропускати» кроки в процесі, особливо на початку спалаху. Громада може зазнати декількох хвиль захворюваності, якщо заходи боротьби будуть послаблені передчасно.

Необхідно буде вживати різних дій та підходів, коли місто або громада рухатиметься по цих фазах передачі. Розуміння на якій фазі зараз перебуває громада буде складною проблемою на початку спалаху, особливо, якщо тестування не є широко доступним. Спалахи розвиваються швидко, і інформація буде недосконалою та неповною. Можливо, потрібно буде діяти жорстко не маючи чітких доказів того, на якій фазі перебуває громада. Враховуючи свідчення щодо поширення вірусу по громадах в США, всі громади повинні готуватися виходячи з припущення, що вони будуть на рівні 3 - широкомасштабної передачі - протягом наступного місяця.

Наведені фази є специфічними для цього посібника і не посилаються на Рамкову Програму Пандемічних Інтервалів, видану у 2016 році

 Стадія поширенняНавантаження на систему охорони здоров’я
Ще немає випадків Відсутність навантаження на систему охорони здоров’я
Окремі випадки Відсутність навантаження на систему охорони здоров’я
Початкова передача в громаді Мале навантаження на систему охорони здоров’я
Масштабна передача громаді Помірне до високого навантаження на систему охорони здоров’я
Зменшена передача громаді Навантаження на систему охорони здоров’я зменшується
Стримування окремих випадківНизьке навантаження на систему охорони здоров’я
ОдужанняНемає тягаря на охорону здоров'я

Малюнок 3. Опис прогресування спалаху в громадах, що відзначається кількістю випадків та навантаженням на систему охорони здоров’я.

Малюнок 4. Умовний приклад, що описує відносне поширення та кількість випадків у спільноті, орієнтоване приблизно на прогресування, описане на Малюнку 3 і приблизно відповідає розповсюдженню COVID-19 в Китаї, показаному на Малюнку 1.

ПОСИЛАННЯ

 1. Markel H, Lipman HB, Navarro JA, et al. Nonpharmaceutical Interventions Implemented by US Cities During the 1918-1919 Influenza Pandemic. JAMA. 2007;298(6):644–654. doi:10.1001/jama.298.6.644
 2. Report of the WHO-China Joint Mission on Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid-19-final-report.pdf
 3. www.cdc.gov/flu/pandemic-resources/national-strategy/intervals-framework.html

1.Створення комісії з питань техногенної-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (далі - Комісія з питань ТЕБ і НС),з відповідною управлінською ієрархією для координації місцевих дій 
 Чи є чітко визначений та уповноважений керівник групи?Так/Ні
 Чи чітко визначена організаційні структура Комісії з питань ТЕБ і НС, визначені основні операційними пріоритети (наприклад, тестування, лікарняний потенціал, кризові комунікації, захист населення з груп високого рівня ризику тощо)?Так/Ні
2.Наявність та доступність тестування на COVID-19 мешканцям громади 
 Чи задовільняє тестування на COVID-19 медичні потреби громади?Так/Ні
 Чи задовільняє тестування на COVID-19 попит мешканців?Так/Ні
3.Наявність точного розуміння тенденцій поширенняі COVID-19 у вашій громаді. 
 Ви точно розумієте тренди поширення COVID-19?Так/Ні
 Чи має громада точне розуміння трендів поширення COVID-19 через щоденні оновлення?Так/Ні
4.Профілактика та контроль поширення інфекцій передбачають запобігання збоїв у наданні критично важливих послуг, в тому числі: 
 Постачання продуктів харчуванняТак/Ні
 Критично важлива інфраструктураТак/Ні
 Водопостачання та каналізаціяТак/Ні
 Утилізація ТПВТак/Ні
 ЕлектропостачанняТак/Ні
5.Забезпечення захисту установ, що обслуговують мешканців з груп підвищеного, ризику 
 Чи складений вичерпний перелік об'єктів, де обслуговуються групи підвищеного ризику?Так/Ні
 Чи оцінені та перевірені практики профілактики інфекцій та гігієни цих установ?Так/Ні
 Чи були усунені всі виявлені недоліки на цих об'єктах?Так/Ні
6.Наявність у громаді можливостей надання критичної допомоги / інтенсивної терапії. 
 Чи можете ви спрогнозувати приблизні очікувані потреби в ліжко-місцях протягом наступних 2 тижнів?Так/Ні
 Чи здатні лікарні у вашій громаді задовольнити поточний та прогнозний попит на надання інтенсивної терапії / реанімації, або передбачена можливість транспортування хворих до визначених інфекційних лікарень ?Так/Ні
 Чи впроваджуєте Ви заходи щодо розширення можливостей,критичної допомогиТак/Ні
7.Наявність та доступність засобів індивідуального захисту (ЗІЗ): 
 У закладах інтенсивної терапії / реанімаціїТак/Ні
 У центри тестуванняТак/Ні
 У місці проживання/самоізоляції населення з груп підвищеного ризикуТак/Ні
 Для лікарів невідкладної допомоги,,парамедиків, поліцейських, інших осіб, які першими контактують з хворимиТак/Ні
 Для працівників комунальних службТак/Ні
8.Впровадження стратегії кризової комунікації, включаючи планові оновлення та чіткі канали комунікації із зацікавленими сторонами.Так/Ні

Контроль пандемії є багатодисциплінарним завданням у цілому суспільстві, і управління та структура управління повинні це відображати. Утворення Комісії з питань ТЕБ і НС об’єднаної територіальної громади передбачає, зокрема, структурування управління в умовах надзвичайної ситуації у цілому в громаді, спираючись на існуючі місцеві плани реагування на надзвичайні ситуації та ресурси. Функціонування Комісії з питань ТЕБ і НС надає можливість громаді впорядкувати комунікацію, планування, прийняття рішень та оперативну координацію серед широкого кола місцевих лідерів та зацікавлених сторін в громаді, включаючи комунікацію та узгодження з процесами та циклами прийняття рішень вищого рівня. Комісії з питань ТЕБ і НС забезпечує взаємодію з представниками інших рівнів влади, службовцями охорони здоров'я, лідерами громадянського суспільства, релігійних та ділових кіл, освітянами тощо.

ПРІОРИТЕТНІ ДІЇ
 • Створити Комісію з питань ТЕБ і НС/ регіональних Комісій з питань ТЕБ і НС
 • Призначити голову Комісії з питань ТЕБ і НС
 • Організувати підрозділи / групи Комісії з питань ТЕБ і НС з основних операційних пріоритетів
 • Налагодити комунікацію з ключовими державними партнерами (державою, регіоном) та зацікавленими сторонами в громаді
ОПЕРАЦІЙНІ ВИМОГИ
 1. Ви утворили Комісію з питань ТЕБ і НС у громаді?

 2. Чи були організовані функціональні групи Комісії з питань ТЕБ і НС щодо визначених оперативних пріоритетів (пріоритетних дій, визначених у цьому документі)?

 3. Чи Комісії з питань ТЕБ і НС встановив зв’язки з усіма зацікавленими сторонами - обласна Комісією з питань ТЕБ і НС,  уряд, громада та бізнес, включаючи:

  1. Інші державні, місцеві та регіональні інституції, які беруть участь у подоланні епідемії?

  2. Інституції в галузі охорони здоров’я, включаючи лікарні, заклади невідкладної допомоги та інші ключові елементи сфери охорони здоров'я та медичної галузі?

  3. Групи громадянського суспільства, релігійні установи та інші?

  4. Відповідні представники від усіх державних департаментів та агентств?

 4. Чи визначила  Комісію з питань ТЕБ і НС ОТГ критичних працівників / сектори у вашій громаді (охорона здоров'я, комунальні послуги, транспорт, продовольче забезпечення тощо)?

 5. Чи сформовано посадовий склад Комісії з питань ТЕБ і НС громади, забезпечено захист здоров'я та оплата праці членів комісії?

  1. Чи є у вас чіткий процес переходу за потреби  до віддаленої роботи Комісії з питань ТЕБ і НС, а також самоізоляції тих, хто може заразитися?

 6. Чи є у вас план безперервності роботи щодо забезпечення стабільності надання базових послуг?

ДОДАТКОВІ ПИТАННЯ
 1. Чи чітко визначено процес отримання запитів до Комісію з питань ТЕБ і НС від установ системи охорони здоров’я та екстреної медицини, комунальних служб?

 2. Які ключові комунікаційні системи та технології вам потрібні?

 3. Чи існує план створення та підтримання протягом тривалого періоду загальної операційної картини для обміну інформацією з усіма ключовими учасниками?

 4. Які нормативні та організаційні заходи впроваджені та як вони впливають на рішення, які потрібно прийняти?

 5. Чи налагоджено ефективну комунікацію та інформування?

 6. Чи визначено плани щодо безперервності / дій в умовах надзвичайної ситуації?

 7. Чи потрібно підвищення кваліфікації співробітників щодо реагування у надзвичайних ситуаціях?

 8. Чи має Комісія з питань ТЕБ і НС  план безперервності операцій щодо заміни та доповнення критичного персоналу?

ПОСИЛАННЯ

Стратегія контролю пандемії ґрунтується на розумінні ризиків передачі захворювання в громаді. Для цього потрібні системи спостереження за хворобою, діагностичні тестування та системи оповіщення, які забезпечують актуальну інформацію для розробки стратегій подолання епідемії та щоденного прийняття рішень. Це може бути складно, коли обмежені поставки та / або дефіцит тестів та засобів індивідуального захисту перешкоджають цій роботі. Масштабування тестування буде критично важливим як тільки додаткова лабораторна спроможність з’явиться. Як альтернатива, громади можуть посилити «симптоматичний нагляд» та використати інші динамічні інструменти спостереження, щоб оцінити активність захворювань у громаді.

ПРІОРИТЕТНІ ДІЇ
 • Оцінити достатність існуючих можливостей діагностичного тестування та створити план з його розширення
 • Розглянути методи аналізу та відстеження грипоподібних хвороб (ГРВІ) як аналог COVID-19
 • Опрацьовуйте дані тестувань та спостереження COVID-19 у Комісії з питань ТЕБ і НС
 • Оцініть поточний рівень та траєкторію поширення COVID-19 у громаді
ОПЕРАЦІЙНІ ВИМОГИ
 1. Чи має ваша Комісія з питань ТЕБ і НС  точну картину в реальному часі щодо поширення коронавірусу COVID-19  в межах громади по таких пунктах:
  1. Нові щоденні випадки?
  2. Частка нових випадків поза відомими контактами виявлених випадків?
  3. Всього випадків, які на піклуванні в системі охорони здоров’я?
  4. Кількість людей, які перебувають у ізоляції чи карантині?
 2. Чи проводите відстеження та моніторинг тісних контактів заражених осіб?
  1. Чи є у вас план переходу до обмеженого відстеження, якщо кількість випадків перевищить керований поріг?
 3. Наскільки обсяги тестування відповідають попиту медичних установ та взагалі широкому попиту населення?
  1. Чи достатньо комплектів для тестування?
  2. Чи можуть медичні працівники перевірити всіх, хто, на їхню думку, потребує діагностики?
  3. Чи існують компроміси між використанням обмежених ПЛР тестів для призначення лікування та іншими пріоритетами?
  4. Чи можливо тим, хто має симптоми, самостійно та безпечно отримати діагностичні тести, не контактуючи з іншими людьми?
  5. Чи існує план або графік зі розширення забезпечення тестування населення?
  6. Чи дозволяє ваша система тестування виявляти безсимптомні та / або легкі випадки?
 4. Чи є затримки в часі з отримання лабораторних та клінічних даних? Чи визначені та впроваджені заходи для зменшення затримок?
 5. Чи використовують медичні установи вашого регіону дані про грипоподібні хвороби як аналог для COVID19?
ДОДАТКОВІ ПИТАННЯ
 1. Чи може Комісія з питань ТЕБ і НС отримувати повідомлення про всі виявлені у вашій громаді випадки як від державних, так і від приватних закладів охорони здоров’я?
 2. Чи є детальна інформація про випадки захворювання серед вразливих груп населення?
 3. Чи направляються працівники системи охорони здоров’я до місць із найвищими показниками виявлених хворих по мірі зростання кількості випадків?
 4. Чи існує план для оцінки ефективності обстеження транзитних подорожуючих та приїжджих з урахуванням наявності ресурсів?

ПОСИЛАННЯ

Уповільнення та обмеження передачі всередині громади є головним фактором зменшення та званої «людської вартості» враження вірусом та забезпечення того, що лікарні зможуть здійснювати догляд та рятувати життям. Експоненційне поширенню вірусу, може вимагати посилення обмежувальних заходів. Визначення найкращих засобів протидії поширенню вірусуі буде залежати від місцевих факторів, але в цілому слід готуватись до більш агресивних обмежувальних дій, ніж ті, що інтуїтивно можуть спадати на думку.

 ПРІОРИТЕТНІ ДІЇ
 1. Чітко окреслити принципи соціального дистанціювання в спільноті
 2. Встановити критерії визначення «критичної» та «некритичної» діяльності
 3. Оцінити та пом’якшити опосердкований вплив заходів соціального дистанціювання
ОПЕРАЦІЙНІ ВИМОГИ
 1. Чи визначені громадою ситуації, коли потрібно вводити чи скасовувати заходи щодо соціального дистанціювання, ізоляції, обов'язкового / примусового карантину?
 2. Чи керівництво громади видало роз’яснення щодо самоізоляції та карантину?
 3. Чи брали участь малі підприємства та корпорації як партнери у заходах реагування?
  1. Чи зверталися ви із проханням про надання оплачуваних лікарняних та / або запровадження роботи з дому для запобігання поширенню захворюваня?
  2. Чи комунікуєте ви з підприємствами щодо запровадження заходів протидії поширенню захворювання у вашій громаді?
 4. Чи відділи освіти вжили заходів щодо:
  1. Встановлення чітких критеріїв скасування занять, визначення його терміну?
  2. Підтримка чітких та відкритих каналів зв'язку?
  3. Розробка та апробація методів дистанційного навчання?
  4. Запровадження додаткових механізмів для догляду за дітьми, стимулювання всіх дітей залишатися вдома під час карантину? 
 5. Чи є план заходів, які можуть уповільнити поширення хвороби у громаді?
  1. Чи є у вас юридичні повноваження щодо запровадження заходів, запланованих для уповільнення передачі – запровадження соціального дистанціювання, карантинів, ізоляційних заходів?
  2. Чи існує механізм для покарання порушників (наприклад, штрафи, кримінальні справи тощо)?
 6. Чи є в Комісія з питань ТЕБ і НС перелік усіх майбутніх конференцій, спортивних змагань, концертів, мітингів чи інших заходів, на яких може зібратися велика кількість людей?
  1. Чи встановила громада офіційні обмеження на зібрання, що відповідають чинним рекомендаціям з охорони здоров'я ?
  2. Чи проводили службовці системи охорони здоров’я оцінку ризику для цих подій?
ДОДАТКОВІ ПИТАННЯ
  1. Чи залучені ключові лідери громади, громадянського суспільства, бізнесу та релігійні організації для сприяння активному співробітництву та стимулюванню дотримання заходів соціального дистанціювання?
  2. Чи має громада план впровадження комендантської години, карантину, нормування продажу товарів та інші заходи, захищаючи добробут громадськості якомога більшою мірою в умовах введення надзвичайної ситуації та надзвичайного стану?
  3. Чи існує специфічний механізм залучення сектору громадської безпеки для надання допомоги, стимулювання чи застосування вимог соціального дистанціювання, якщо це необхідно?
  4. Чи існує у громади план щодо забезпечення надання основних послуг у разі великої кількості відсутніх на робочих місцях?
  5. Чи залучені до подолання наслідків пандемії постачальники комунальних послуг, транспортні організації та інші надавачі послуг та обслуговування критичної інфраструктури?
  6. Чи були введені плани щодо забезпечення підтримки сталої роботи іншої критичної інфраструктури?
ПОСИЛАННЯ

COVID-19 становить великі ризики для людей похилого віку та тих, хто має хронічні захворювання. Кожен локальний контекст є унікальним. Комісія з питань ТЕБ і НС повина створити та регулярно переглядати перелік особливо вразливих груп населення та місць. Необхідно звернути увагу на потреби цих груп населення та об'єкти, де вони можуть проживати чи збиратися. Скорочення передачі вірусу у цих групах за допомогою цільових заходів підтримки може допомогти захистити їх, а також зменшить тиск на систему охорони здоров’я.

  ПРІОРИТЕТНІ ДІЇ
 • Створіть вичерпний перелік закладів, де розміщуються групи підвищеного ризику (заклади, які надають допомогу, заклади для людей похилого віку, в'язниці, ізолятори тощо)
 • Оцініть методи профілактики інфекцій та гігієни в цих місцях
 • Усуньте виявлені недоліки (ЗІЗ, навчання, практики боротьби з інфекцією тощо)
 • Створіть правила для груп підвищеного ризику (наприклад, обмеження відвідування об'єктів підвищеного ризику)
 
ОПЕРАЦІЙНІ ВИМОГИ
 1. Чи було складено вичерпний перелік груп населення з високим рівнем ризику та місця, де вони збираються, включаючи:
  1. Заклади догляду за літніми та неповносправними?
  2. Будинки людей похилого віку?
  3. В'язниці?
  4. Притулки?
  5. Населення без місця проживання?
  6. Інші житлові зони з високою щільністю, де проживає населення з високим рівнем ризику?
 2. Чи оцінені та перевірені практики профілактики інфекцій та гігієни цих установ?
 3. Чи отримали заклади з високим рівнем ризику настанови та чи було проведено перевірки таких місць для забезпечення дотримання політики щодо запобігання зараженню?
  1. Чи були залучені регуляторні органи до оцінки?
 4. Чи обмежений доступ відвідувачів до об'єктів з в яких знаходяться представники груп підвищеного ризику?
 5. Чи існують додаткові стратегії захисту безпеки та добробуту населення з високим рівнем ризику?
 
ДОДАТКОВІ ПИТАННЯ
 1. Чи контактували ви з регулюючими органами щодо цих об'єктів?
 2. Чи можуть люди з високим рівнем ризику отримати допомогу під час перебування під карантином?
 
ПОСИЛАННЯ

Ризик смертності, спричинений COVID-19, може істотно зрости, якщо система охорони здоров'я буде вражена надмірною кількістю складних випадків перебігу хвороби. Визначення нових засобів для розширення можливостей невідкладної допомоги буде екстра важливим при зростанні кількості випадків. Слід вжити термінових заходів, щоб мінімізувати ризик передачі інфекції в закладах системи охорони здоров'я (внутрішньо-лікарняна інфекція). Віддалені консультації з питань лікування, включаючи використання телемедичного нагляду за критично хворими пацієнтами у відділенні невідкладної допомоги та відділеннях інтенсивної терапії, слід розглядати як варіант для проведення тріадних випадків, а також управління доглядом за пацієнтами.

  ПРІОРИТЕТНІ ДІЇ
 • Відстежуйте рівень зайнятості лікарень (загальна та невідкладна допомога) у режимі реального часу та плануйте майбутні тренди їх заповнення
 • Переконайтесь, що лікарні активували плани дій у надзвичайних ситуаціях та розпочали заходи щодо зменшення планових та некритичних медичних процедур
 • Відстежуйте доступність ЗІЗ на критичних об'єктах у режимі реального часу та визначайте альтернативні джерела отримання ЗІЗ
 • Розробити плани щодо розширення можливостей для лікування
 • Ініціюйте плани розділу місць обстеження та прийому потенційних випадків COVID-19 та загальної частини закладів медичної допомоги
 • Відстежуйте залучення та інфікування медичних працівників та оцінюйте вплив цих факторів на потужність системи охорони здоров’я
ОПЕРАЦІЙНІ ВИМОГИ
 1. Чи здатні медичні заклади в громаді надати допомогу всім, хто її потребує?
  1. Чи існує процес постійного оцінювання рівня попиту на лікарняні послуги та розуміння ризику перезавантаження цих закладів?
  2. Чи є у ваших місцевих медичних закладів плани дій в надзвичайній ситуації та чи поінформовано Комісія з питань ТЕБ і НС?
  3. Чи мають у заклади охорони здоров’я та швидкі у вашій громаді достатню кількість ЗІЗ для задоволення негайних потреб? Прогнозованих потреб?
  4. Чи доступні можливості телемедицини та чи забезпечені вони підключенням до Інтернету?
 2. Там де були виявлені випадки зараження медичних працівників, чи були проведені перевірки протоколів контролю за інфекціями?
 3. Чи були визначені альтернативні місця догляду за хворими на випадок коли кількість захворювань на пневмонію та ГРВІ в п’ять-десять разів перевищує нормальну кількість у піковий сезон?
 4. Чи перенесли заклади поточні процедури та чи переглянули порядок надання неургентної допомоги?
 5. Чи встановили в центрах лікування окремі тріадні лінії для хворих на грипоподібну хворобу та / або інфекцію верхніх дихальних шляхів?
 6. Чи є конкретні плани:
  1. Розширити ємність реанімації, включаючи надання додаткової потужності апаратам ШВЛ?
  2. Забезпечити ліками, що відпускаються за рецептом, на два-три місяці всіх пацієнтів, що їх отримують безкоштовно?
  3. Запропонувати замовлення поштою чи інші механізми доставки ліків?
  4. Пріоритетизація пацієнтів для збереження лікарняних ресурсів для тих, хто найбільш гостро хворіє?
  5. Розподілу та використання ресурсів у найекономніший та найефективніший спосіб?
  6. Збільшення кількості медичного персоналу, в тому числі у випадку зараження частини медичного персоналу?
  7. Розробити процедури екстреної перевірки кваліфікації нових лікарів та медсестер?
  8. Забезпечити швидку підготовку кадрів для посилення медичної системи?
  9. Управління моргами, уникнення переповнення моргу та забезпечення потужностей патологоанатомічної служби?
   1. Підтримки психічного здоров'я в кризові періоди?
  10. Надання підтримки сім’ям медичних працівників, щоб уникнути відволікання персоналу?
 7. Чи об'єкти постійно контролюють:
  1. Наявність, постачання ЗІЗ та прогнозовані показники використання?
  2. Критичну потужність?
  3. Кількість апаратів ШВЛ та запаси кисню?
  4. Порогові значення для започаткування / розширення екстрених заходів,?
ДОДАТКОВІ ПИТАННЯ
  1. Чи відображають місцеві протоколи розподілу пацієнтів та запобігання / контролю інфекцій ризик від COVID-19?
 1. Чи встановили лікарні зв’язки з державними / місцевими лабораторіями, комерційними лабораторіями та академічними референтними лабораторіями для встановлення протоколів тестування?
 2. Чи розроблені закладами плани розширення лімітів на існуючі запаси ЗІЗ?
 3. Чи встановила ваша громада зв’язок з державними органами надання медичної допомоги?
 4. Чи розроблені закладами плани для отримання критичних поставок, включаючи:
  1. Пошук альтернативних постачальників?
  2. Розширення товарних запасів, уникаючи при цьому надмірних запасів?
  3. Використання підходу збереження, повторного використання, переробки?
  4. Залучення приватного сектору для сприяння зміцненню ланцюгів поставок та логістики?
 5. Чи був найнятий та навчений додатковий персонал (чи можна було б використовувати академічні медичні центри для навчання та залучення волонтерських кадрів, медичних працівників пенсійного віку або студентів мед. профілю)?
 6. Чи пройшли професійну підготовку фахівці суміжних сфер (тобто фармацевти, медичні сестри, лікарі, які спеціалізуються на менш релевантних для інфекційних хворих сферах)?
ПОСИЛАННЯ

Посадові особи зобов’язані точно та прозоро передавати інформацію про ризики, навіть (або, особливо, особливо), коли вона насторожує. Довіра громади може сповільнити або стимулювати спалах інфікування, оскільки ефективність соціального дистанціювання та інших заходів залежить від дотримання громадою правил. Комунікація щодо ризиків має мобілізувати людей до поінформованих дій, а не викликати паніку. Набір вимог до критичної інформації (CIR) для лідерів / осіб, які приймають рішення, повинен встановлюватись Комісія з питань ТЕБ і НС або її оперативним штабом щодня оновлюватись. Інформація у простій формі має бути доступна онлайн.

ПРІОРИТЕТНІ ДІЇ
 • Встановіть регулярний час брифінгу для інформування членів громади
 • Надавайте збалансовану та вимірювальну інформацію; явно повідомляйте про невизначеність; не приховуйте погані новини та не обіцяйте потенційного успіху
 • Спілкуйтеся з громадськими, діловими, релігійними та іншими активістами, лідерами громадянського суспільства, щоб забезпечити їх надійними джерелами інформації
ОПЕРАЦІЙНІ ВИМОГИ
 1. Чи регулярно та ефективно спілкується керівництво громади з різними урядовими установами та неурядовими організаціями (політика, освіта тощо) для обговорення поточної діяльності?
 2. Чи спілкується керівництво громади з людьми, які живуть і працюють у вашій громаді на постійній основі?
  1. Чи були визначені найбільш ефективні методи комунікації?
  2. Чи може кривова комунікація охопити всіх?
  3. Чи існують і перевірені системи аварійного оповіщення?
  4. Чи існує ефективний спосіб розвіяти дезінформацію?
 3. Чи були визначені та призначені довірені речники для передачі важливих повідомлень громаді?
 4. Чи були перевірені плани безперервності комунікацій для медиків у випадку перебоїв роботи мобільного зв’язку?
 5. Чи встановлено набір критичних вимог до інформації для лідерів та осіб, які приймають рішення? Чи допомагає це забезпечити доступ до публічної інформації в Інтернеті
ДОДАТКОВІ ПИТАННЯ
 1. Чи зусилля по охопленню громадськості мають успіх по відношенню до периферійних чи маргіналізованих груп населення, включаючи безхатченків та необліковане населення ? Чи є сформовані та розроблені повідомлення та механізми для спілкування із постраждалими чи населенням у групі ризику?
 2. Чи доступні матеріали різними мовами, включаючи мову жестів і шрифт Брайля, і чи доступні вони для мешканців вашої громади?
 3. Чи існує стратегія для визначення джерел точної / своєчасної інформації, моніторингу та аналізу сприйняття, переконань та джерел дезінформації?
 4. Чи активізовані існуючі системи реагування на надзвичайні ситуації та оповіщення громадян?
ПОСИЛАННЯ

Спалахи пандемії можуть спричинити величезні соціальні та економічні кризи. Ці зриви завдають шкоди самі по собі, але можуть бути особливо проблематичними, якщо вони створюють економічну перешкоду співпраці через заходи соціального дистанціонування. Пом'якшення цих збоїв в роботі системи може допомогти зменшити витрати на спалах, окрім зменшення негайного перебігу захворювання. Керівники також повинні приділяти ретельну увагу впливу на населення, який може спричинити як сам спалах, так і заходи боротьби з ним.

ПРІОРИТЕТНІ ДІЇ
 • Встановити механізми для подолання наслідків пандемії на незахищені верстви населення
 • Оцінити та пом’якшити вплив заходів соціального дистанціювання на ключові сектори економіки
 • Оцініть вплив закриття підприємств на місцеві податкові надходження 
 • Визначте та працюйте над пом’якшенням економічних перешкод від заходів соціального дистанціювання
ОПЕРАЦІЙНІ ВИМОГИ
 1. Чи є у вас стратегія, щоб забезпечити доступність ліків для тих, хто потребує їх?
 2. У разі наказу соціального дистанціонування з дому, чи можете ви забезпечити необхідні ресурси (наприклад, їжу, медичну допомогу, інші потреби) для населення?
ДОДАТКОВІ ПИТАННЯ
 1. Чи існують механізми для підтримки розподілу продуктів харчування та доставки до дверей?
  1. Чи точні та оновлені карти громади?
  2. Чи є визначені підрозділи для «доставки до дверей» по всій громаді?
 2. Чи існують механізми для підтримки розподілу продуктів харчування та надання послуг від дверей до дверей?
 3. Чи є активний план відновлення економіки після зупинки через закриття бізнесів та скасування / перенесення подій?
 4. Чи є плани чи процедури щодо запитів на отримання допомоги від інших юрисдикцій чи рівнів влади для надання основних послуг?
 5. Чи діють угоди про взаємну допомогу?
 6. Чи існує план щодо того, щоб батьки мати дозвіл на відпустку через відсутність централізованого догляду за дітьми (якщо школи / дитячі садки будуть закриті) в тому числі шляхом надання відпустки по догляду за сім’єю?
ПОСИЛАННЯ

Автори:

 • Jessica Bell MS, Senior Program Officer, Global Biological Policy and Programs, NTI
 • Beth Cameron, PhD
  Vice President, Global Biological Policy and Programs, NTI, Former Senior Director, National Security Council staff Directorate on Global Health Security and Biodefense
 • Ellie Graeden, PhD, Chief Executive Officer, Talus Analytics
 • Jeremy Konyndyk, MSFS, Senior Policy Fellow, Center for Global Development; Former Director of Foreign Disaster Assistance, USAID
 • Matthew Boyce, MS
  Senior Research Associate, Georgetown University, Center for Global Health Science and Security
 • Jacob Eckles, MPH
  Program Officer, Global Biological Policy and Programs, NTI
 • Rebecca Katz, PhD MPH, Professor and Director, Center for Global Health Science and Security, Georgetown University
 • Hayley Severance, MPH, Senior Program Officer, Global Biological Policy and Programs, NTI